Jazda „na podwójnym gazie”, w zależności od okoliczności konkretnej sprawy może stanowić przestępstwo albo wykroczenie. Kodeks karny za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości przewiduje – w zależności od okoliczności konkretnej sprawy – grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Kodeks wykroczeń natomiast za prowadzenie pojazdu lub innego środka (np. roweru) w stanie po użyciu alkoholu przewiduje dla sprawcy karę aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.
Oprócz powyższych kar, w przypadku zaistnienia przestępstwa, najbardziej dotkliwym dla sprawcy jest nakładany przez Sąd zakaz prowadzenia pojazdów oraz fakt, że informacja o skazaniu zostanie wpisana do Krajowego Rejestru Karnego, co może mieć wpływ np. na zatrudnienie.
Czym różni się stan nietrzeźwości od stanu po użyciu alkoholu?
Stan nietrzeźwości w rozumieniu kodeksu karnego zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.
Stan po użyciu alkoholu występuje, gdy stężenie alkoholu we krwi zawiera się między 0,2 i 0,5 promila bądź od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza.
Czy popełnienie przestępstwa zawsze musi prowadzić do skazania?
Załóżmy sytuację, w której kierujący pojazdem znajdował się w stanie nietrzeźwości. Towarzyszy mu ogromne poczucie wstydu, ale przyznaje się, że rzeczywiście zdarzyło mu się wsiąść za kółko w stanie nietrzeźwości. Pomimo swojej oczywistości, sprawa taka nie musi skończyć się skazaniem tego kierowcy.
Warto wiedzieć, że postępowanie karne za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości (art. 178a k.k.) może zakończyć się warunkowym umorzeniem z okresem próby. Możliwość skorzystania z tej instytucji niesie za sobą szereg korzyści, bowiem:
- nie dochodzi do skazania, a co za tym idzie do odbywania kary,
- informacja o popełnionym przestępstwie nie jest ujawniana w Krajowym Rejestrze Karnym,
- sprawca może liczyć na krótszy zakaz prowadzenia pojazdów (zazwyczaj 1 rok zamiast 3 lat).
Jak uzyskać warunkowe umorzenie postępowania?
Aby starać się o warunkowe umorzenie postępowania trzeba jednak spełnić szereg wymogów. Zgodnie z art. 66 k.k. przesłankami warunkowego umorzenia postępowania, które muszą zaistnieć łącznie, są:
- nieznaczny stopień winy i społecznej szkodliwości czynu,
- niebudzące wątpliwości okoliczności popełnienia czynu,
- postawa sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa,
- wcześniejsze niekaranie za przestępstwo umyślne.
O możliwość skorzystania z instytucji warunkowego umorzenia postępowania warto starać się już na jak najwcześniejszym etapie postępowania.
W tego typu sytuacjach przyjęcie odpowiedniej taktyki jest niezwykle ważne. Każde wypowiedziane słowo ma wówczas duże znaczenie z punktu widzenia toczącego się postępowania. W szczególności przed podjęciem decyzji o przyznaniu się do winy warto skonsultować swoją sytuację z obrońcą, bowiem sprawa, która wydaje się oczywista, może wcale taką nie być, a błędne decyzje podjęte na tak wczesnym etapie będą przekładać się na całe postępowanie.