W przypadku, gdy okaże się, że sprawca szkody nie posiadał na dzień zdarzenia ważnej polisy OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, wówczas należy pamiętać o Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, którego zadaniem jest między innymi zaspokajanie roszczeń z tytułu ubezpieczeń obowiązkowych za szkody powstałe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, gdy posiadacz zidentyfikowanego pojazdu mechanicznego, którego ruchem szkodę tę wyrządzono, nie był ubezpieczony obowiązkowym ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.
Sposób zgłaszania szkody przez poszkodowanego do UFG jest podobny do sposobu zgłaszania szkody w przypadku, gdy znamy ubezpieczyciela sprawcy. Poszkodowany powinien zgłosić swoje roszczenia do Funduszu przez którykolwiek zakład ubezpieczeń wykonujący działalność ubezpieczeniową obejmującą ubezpieczenia obowiązkowe, np. przez zakład, w którym sam poszkodowany posiada ubezpieczenie OC. Zakład ubezpieczeń nie może odmówić przyjęcia zgłoszenia szkody. Następnie wybrany zakład ubezpieczeń, po otrzymaniu zgłoszenia roszczenia, przeprowadza postępowanie w zakresie ustalenia zasadności i wysokości dochodzonych roszczeń i niezwłocznie przesyła zebraną dokumentację do UFG, powiadamiając o tym poszkodowanego. Następnie Fundusz ma obowiązek wypłaty ustalonych świadczeń w terminie 30 dni, licząc od dnia otrzymania akt szkody od zakładu ubezpieczeń.
Z chwilą wypłaty przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny odszkodowania poszkodowanemu, sprawca szkody i osoba, która nie dopełniła obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, są obowiązani do zwrotu Funduszowi spełnionego świadczenia i poniesionych kosztów.
Terminy przedawnienia roszczeń poszkodowanego do Funduszu są takie same jak w przypadku, gdy sprawca posiadał w dniu zdarzenia ważną polisę OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, a o nich pisałem już w poprzednim artykule.
W sytuacji, gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia bądź jest nieznany poszkodowany również nie pozostaje bez pomocy. Wówczas UFG również zaspokoi roszczenia poszkodowanego, ale nie we wszystkich przypadkach. Poszkodowany może liczyć na pomoc UFG w przypadku szkody:
- na osobie, gdy szkoda została wyrządzona w okolicznościach uzasadniających odpowiedzialność cywilną posiadacza pojazdu mechanicznego lub kierującego pojazdem mechanicznym,
- w mieniu, w przypadku szkody, w której równocześnie u któregokolwiek uczestnika zdarzenia nastąpiła śmierć, naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia, trwający dłużej niż 14 dni, a szkoda została wyrządzona w okolicznościach uzasadniających odpowiedzialność cywilną posiadacza pojazdu mechanicznego lub kierującego pojazdem mechanicznym.
W przypadku szkody w pojeździe mechanicznym świadczenie Funduszu podlega zmniejszeniu o kwotę stanowiącą równowartość 300 euro, ustalaną przy zastosowaniu kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski obowiązującego w dniu ustalenia odszkodowania.
Poszkodowany nie otrzyma odszkodowania od UFG, gdy nieustalony sprawca wyrządził jedynie szkodę w pojeździe, bez jednoczesnego spowodowania poważniejszych obrażeń ciała, trwających dłużej niż 14 dni, bądź śmierci uczestnika zdarzenia.
Jeżeli poszkodowany posiada dobrowolne ubezpieczenie AC to ubezpieczenie to ma pierwszeństwo przed możliwością domagania się odszkodowania od UFG. W takim przypadku odszkodowanie za uszkodzony samochód zostanie wypłacone z polisy AC, którą posiadał poszkodowany, a UFG wypłaci jedynie wyrównanie w części, której nie pokryje ubezpieczenie AC wraz z uwzględnieniem utraconych zniżek.