Uczestniczysz w wypadku drogowym i co dalej?

Uczestniczenie w wypadku drogowym może przytrafić się każdemu z nas. Wiąże się ono z ogromnym stresem, a nierzadko wymaga również pomocy medycznej. Warto wiedzieć, że będąc uczestnikiem kolizji drogowej bądź wypadku drogowego, który został spowodowany z winy sprawcy, poszkodowanemu przysługuje szereg roszczeń do zakładu ubezpieczeń sprawcy, który na dzień zdarzenia posiadał ważną umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Należy pamiętać, że poszkodowanym jest nie tylko kierowca bądź pasażer innego pojazdu, który brał udział w zdarzeniu, czy też pieszy, którego potrącono, lecz także pasażer podróżujący samochodem ze sprawcą wypadku.

Aby móc domagać się roszczeń od ubezpieczyciela należy w pierwszej kolejności należy ustalić, czy zachodzą wszystkie potrzebne ku temu przesłanki, tj. czy szkoda powstała w wyniku czynu bezprawnego, który ma związek przyczynowy ze szkodą oraz czy można sprawcy szkody przypisać winę.

Zazwyczaj funkcjonariusze policji, którzy zjawiają się na miejscu zdarzenia, od razu potrafią wskazać sprawcę szkody, na którego nakładają mandat bądź kierują wniosek o ukaranie do sądu. Wówczas wystarczy ustalić numer polisy sprawcy, aby móc zgłosić szkodę do odpowiedniego zakładu ubezpieczeń. Dane o polisie i zakładzie ubezpieczeń sprawcy zazwyczaj można uzyskać z notatki informacyjnej o zdarzeniu drogowym, którą spisują przybyli na miejsce funkcjonariusze. Czasami konieczne dla ustalenia winy sprawcy jest przeprowadzenie postępowania karnego.

Gdy sprawca zostanie ustalony, należy zgłosić szkodę ubezpieczycielowi sprawcy. Niezwykle istotnym jest zachowanie odpowiednich terminów. Roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się albo przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. W przypadku, gdy do szkody dojdzie w wyniku popełnienia przestępstwa, termin przedawnienia wynosi 20 lat licząc od dnia popełnienia przestępstwa. Gdy osobą poszkodowaną jest osoba małoletnia, szkodę w jej imieniu zgłasza prawny opiekun, czyli zazwyczaj rodzic.

Zgłaszając szkodę, należy zadbać o to, aby była ona jak najprecyzyjniej udowodniona. Warto więc już od dnia zdarzenia gromadzić wszelką dokumentację, która ma związek ze szkodą, czyli między innymi:

  • dokumentację medyczną, zarówno z leczenia szpitalnego, jak i z prywatnych wizyt lekarskich,
  • recepty,
  • skierowania, zwolnienia lekarskie,
  • rachunki za wykupione leki,
  • dokumentację fotograficzną,
  • rachunki za paliwo, jeżeli poszkodowany zamierza domagać się zwrotu kosztów dojazdu na leczenie.

Innymi słowy, dokumentację ma stanowić wszystko, co ma związek z obrażeniami doznanymi w wypadku i poniesionymi w związku z tym kosztami, tak aby wykazać chronologię leczenia i ewentualnej rehabilitacji.

Po zgromadzeniu wspomnianej dokumentacji poszkodowany może przystąpić do zgłoszenia szkody. Z tytułu udziału w zdarzeniu drogowym może domagać się od zakładu ubezpieczeń szeregu roszczeń, o czym wspomnę w następnym artykule.